חייל, שפר הופעתך!

את כמה מאיתנו עוד רודף המשפט הזה? רק להתחמק כל היום מהרס”ר ומהמשטרה הצבאית – מה אכפת להם אם הדיסקית לא עליי או ששכחתי להתגלח בשנה וחודשיים האחרונים?! לא, אני לא מדבר על חזרה לצבא או על תקופתי שם, ובמקרה הזה שאני מדבר עליו אף אחד לא יקבל קנס כספי או ישב במחבוש. האמת היא, שבמקרה הזה, דווקא תרצו לשפר הופעתכם – זה פשוט מתגמל.

רבים אומרים שהכבשה השחורה בלהיות הבעלים הגאים של מכשיר iPhone זה ה-iTunes. סביר להניח שלאותם אנשים יש כזה בלגאן ב-iTunes שהם פשוט לא מבינים מי נגד מי שם. אני מאמין שרבים מהם פשוט לא מבינים איזו הזדמנות מדהימה הם מפספסים כאן.
אני אתחיל ואומר שאותם אנשים שקונים מוזיקה חוקית (דרך ה-iTunes Store או פשוט קונים דיסקים מקוריים ומעבירים אותם למחשב) לא סובלים מהבעיה הזאת – רוב התוכן ב-iTunes, אם לא הכל, כבר מסודר להם. באופן טבעי רוב הקוראים פה יהיו ישראלים – בלוג זה נכתב למענכם.

נכון לזמן כתיבת הבלוג הזה גרסת ה-iTunes היא 10.0.1 ואני כמובן השתמשתי במחשב MacBook Pro. כל הדברים שמפורטים כאן נכונים באותה המידה למשתמשי Windows (חלונות) וכמעט לכל גרסאות ה-iTunes (אני חושב שכולן, אבל זה משהו שקצת קשה להתחייב עליו).

אז כבר יש לכם ספריה מפוצצת בשירים ואלבומים שאתם שמחים לשמוע דרך Winamp, Windows Media Player או אפילו דרך QuickTime Player. קדימה – לפתוח, למרות כל החשש שמסביב לעניין, את תוכנת ה-iTunes.

 1. נפתח את ה-iTunes ונקבל את החלון הבא:
 2. ניגש לעמודה השמאלית ביותר של ה-iTunes ונוודא שאנחנו על ה-Music שתחת ה-Library:

אז הנה יש לנו אלבום מגניב לאללה של Three Doors Down! רגע, לא כותבים את שם הלהקה ככה. ולמה חצי מהשירים מוגדרים כשירי פופ? ולמה זה נראה כאילו זה 2 להקות שונות?! מ-ה  ה-ו-ל-ך  פ-ה?!
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ספרתי. עכשיו אני רגוע.

נתחיל קודם כל עם הסבר – למה לכל הרוחות הבלגאן הזה? המושג MP3 בטח לא זר לאף אחד מכם, אבל מאיפה הוא נולד באמת? לא ניכנס לזה יותר מידי אבל הרעיון הוא לחתוך מהשירים את כל טווח הצלילים שהאוזן האנושית גם ככה לא יכולה לשמוע אותן ולבצע "דחיסה" של השיר. נשמור רק את הטווח שאנחנו מסוגלים לשמוע (עד 320 קילו-סיביות) כאשר הממוצע הוא לרוב בין-128 ל-192 קילו-סיביות, מתחת לזה כבר נשמע את איכות הסאונד צונחת פלאים. בעזרת אותו "חיתוך ודחיסה" אנחנו מקבלים קובץ MP3 בגודל קטן וקל לאחסון על המחשב.

אז לאחר שהומצא הרעיון המופלא של ה-MP3, נכנס לעולם ה-ID3 – שזהו למעשה האינפורמציה שכל שיר MP3 מחזיק עמו. איזו אינפורמציה? אינפורמציה כמו מי האמן? מה שם השיר? מאיזו שנה השיר? מאיזה אלבום השיר לקוח? מי כתב את השיר? ועוד ועוד. הבלגאן שה-iTunes מציג, זה ה-ID3 השונים ששמורים בכל אחד מקבצי ה-MP3 על המחשב שלכם – אם ה-ID3 היו מתואמים ומסודרים, אז הרשימה ב-iTunes הייתה מסודרת. נמשיך לקרוא ונלמד איך מסדרים את הבלגאן הזה.
אין דרך נכונה או לא נכונה לסדר את ספרית המוזיקה ב-iTunes – אני אציג את הדרך הנוחה לי, כל אחד מוזמן לעשות את זה בדרך שנוחה לו.

 1. נסמן את כל השירים באותו האלבום (הדרך הפשוטה יותר לסמן היא לסמן את השיר הראשון, ללחוץ על כפתור ה-Shift במקלדת ותוך כדי לסמן את השיר האחרון), ממש כך:
 2. נלחץ כפתור ימני ונבחר באופציה Get Info:

  יתכן והחלון האזהרה הבא יופיע:
 3. ה-iTunes "מזהיר" אותנו מכך שאנחנו עומדים לערוך שינויים על יותר מקובץ אחד. נלחץ על Yes ונקבל את החלון הבא:
 4. נתחיל לשנות את הפרטים כפי שהם ידועים לנו ואמורים להיות נכונים לכלל השירים באלבום. שימו לב לשינויים שאני הכנסתי:

  Artist: זהו שם האמן של אותם השירים שבחרנו.
  Album: זהו שם האלבום של אותם השירים שבחרנו.
  Genre: זהו הז'אנר של המוזיקה אותה בחרנו.
  Track number: זהו המיקום של השיר באלבום. באלבום הזה ישנם 12 שירים, לכן סימנתי שיש 12 "טראקים" באלבום הזה.
  Disc number: זהו המיקום של האלבום במקרים של אלבומים כפולים או יותר. מאחר וזהו דיסק בודד, סימנתי שזהו דיסק 1 מתוך 1.
  Comment: לרוב זוהי סתם הערה – אני אישית אוהב שהשדה הזה ריק ללא תוכן. כל מקום שיש סימון "וי" (V) ללא תוכן, זהו למעשה תהליך "מחיקה" של הערך הקודם שהיה שם.
  אני אוהב את הדברים שלי מאוד מסודרים ומאוד מדוקדקים, ואני רושם את כל השמות בדיוק איך שהם אמורים להירשם. אני דואג שאות ראשונה בכל תחילת מילה תהיה אות גדולה (אלא אם היא מילה קצרה, כמו המילה of) – זה קריא יותר ויפה יותר לדעתי.
 5. נאשר שינויים על ידי לחיצה על כפתור ה-OK ונחזור לחלון הראשי של ה-iTunes:
 6. עכשיו במקום לסמן הרבה שירים ביחד, נסמן שיר בודד, נלחץ כפתור ימני ונבחר ב-Get Info. לאחר מכן נקבל את החלון הבא:
 7. נלחץ על כפתור ה-Info שמימין לכפתור ה-Summary בחלקו העליון של החלון, ונקבל את החלון הבא:
 8. עכשיו אנחנו רוצים לוודא שגם שמות השירים כתובים בצורה יפה, וגם שהמיקום של השיר באלבום יהיה נכון. איך נעשה זאת? הדרך הפשוטה ביותר היא פשוט לפתוח Wikipedia על אותו האלבום:
 9. נזין את הפרטים בהתאם למה שרשום, ונלחץ על כפתור ה-Next בשביל להיכנס לפרטים של השיר הבא. נסדר את כל השירים עד שכפתור ה-Next יהיה מואפר (מה שמרמז שהגענו לסוף הרשימה).
  לפני עריכה:

  אחרי עריכה:

  נלחץ על כפתור ה-OK לאישור. לאחר מכן נראה את החלון הבא:

 10. וואו, זה נראה ממש טוב! רק חסר משהו אחד אחרון. מכירים את הדבר הזה?
   

  זה, חברים, נקרא Cover Flow. הרעיון הוא כמו פעם, שהיו משוטטים בחנויות מוזיקה ומדפדפים דרך אלבומי הויניל (תקליטים – היום אנחנו עושים את זה עם חנויות של פוסטרים ומדפדפים בין התמונות). כאשר כל התמונות של האלבומים נמצאים במקום, זה מדהים.
  איך נגדיר את התמונה? נסמן שוב את כל השירים באותו האלבום, נלחץ כפתור ימני ונבחר באופציה Get Info. יפתח החלון הבא:

 11. אנחנו נסתכל על האופציה שנקראת Artwork, בצד ימין למטה של החלון:
 12. נפתח לנו דפדפן ונגלוש לנו ל-Google Images. נכתוב את שם האלבום והלהקה:
 13. נחפש תמונה שהיא לפחות בגודל של 300×300 שמוצאת חן בעינינו ונבחר בה (פשוט תלחצו על התמונה). לאחר מכן נראה את החלון הבא:
 14. נלחץ על הלינק "ראה תמונה בגודל מלא" ונקבל את התמונה בלבד:
 15. מפה פשוט נגרור, כן – נגרור, את התמונה לכיוון ה-iTunes ונשים אותה על הריבוע של ה-Artwork.
  הגרירה – שלב א':
   

  הגרירה – שלב ב':

  במידה והכל הצליח כמו שצריך אנחנו נראה את החלון הבא:

 16. נאשר שינויים על ידי לחיצה על כפתור ה-OK ונראה את החלון הבא:
 17. זהו – האלבום הזה כשר למהדרין ואפשר לסנכרן אותו עם ה-iPhone, iPad או iPod מכל סוג.

הערה: בתוכנת ה-iTunes יש ה-מ-ו-ן אופציות – פה כיסינו רק מעט מהן. ניתן להוסיף אפילו מילים לשירים, אבל אני צריך להשאיר קצת חומר לרשומות הבאות, לא? 🙂

מודעות פרסומת

תגובה אחת על “חייל, שפר הופעתך!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s